PŘEDMLUVA

 

 

Co vám může dát tato kniha? Pro koho jsem ji napsal? Jaký je její účel a proč se domnívám, že vám moje myšlenky mohou změnit život? Věřím, že odpovědi najdete v příběhu, který předcházel jejímu sepsání.

 

V roce 2009 jsem nastoupil jako mladý osobní trenér do moderního fitness centra. Bylo mi pětadvacet let a nová práce mě, jako celoživotního sportovce, nadchla. Chtěl jsem být výjimečným trenérem, ale ve skutečnosti jsem se nijak nelišil od ostatních. Tedy, až na jednu vlastnost. Přemýšlel jsem nad skutečným smyslem této relativně moderní profese. Postupem času mě více než posilovací cviky a tréninkové plány zajímala psychologie pravidelného cvičení nesportovců. Každý pracovní den jsem studoval myšlení klientů, kteří se spoléhali na naše trenérské služby a očekávali, že jim pomůžeme dosáhnout jejich cílů. Pozoroval jsem chování mužů a žen v posilovnách i mimo ně a moje obavy z prospěchu této atraktivní profese stále sílily.

Po sedmi letech trénování jsem došel k přesvědčení, že lidem jako osobní trenér z dlouhodobého pohledu nijak nepomáhám a že většina mužů a žen, kteří nejsou v oblasti zlepšování těla úspěšní, mají jedno společné: příliš se spoléhají na odbornou pomoc a mají nesprávný postoj k pohybu i cvičení. Když jsem se proto náhodou setkal s jednou ženou, která dlouhé roky bojovala s nadváhou, bylo mi jasné, že s trenéřinou nadobro končím. Stačila k tomu jedna jediná věta.

 

Měl jsem toho dubnového dne službu, když do fitness centra přišla Klára, účetní z malé rodinné firmy. Po běžném úvodním seznámení jsem se jí standardně zeptal, jakou podobu mělo její dosavadní úsilí o lepší tělo a jaké jsou nyní její možnosti a cíle. Odpověděla mi, že za posledních několik let vyzkoušela mnoho různých cest, které by jí pomohly snížit váhu alespoň o pět kilogramů, jenže neúspěšně. Zmínila, že od diet přecházela k nejrůznějším cvičebním programům, aby se po čase zase vrátila k dietám. Vyzkoušela téměř každý nový produkt nebo službu, o kterých se dozvěděla. Roky plynuly a Kláře se nikdy nepodařilo dostat na váhu, jakou si přála. Pokud se jí občas podařilo s odbornou pomocí snížit pár kilogramů, v krátkém čase se jí váha vrátila zpět, protože u žádné úpravy stravy nebo doporučené cvičební sestavy nevydržela déle než pár týdnů. Tak se každý její rok nesl ve znamení opakovaných předsevzetí a věčných selhání, a i když jí podle jejích slov chyběla pevná vůle a často úplně rezignovala, nikdy nepřestala vnitřně toužit po pevnějším a štíhlejším těle, jakým se pyšnila v mladistvém věku.

Proto se Klára opět rozhodla navštívit posilovnu a svěřit se do rukou odborníků. Seděla naproti mně a jako vždycky věřila, že tentokrát, s mojí pomocí, konečně uspěje.

Pozorně jsem naslouchal jejím slovům. Napil jsem se sklenice vody, otevřel si trenérský diář a chystal se té sympatické ženě nabídnout výhodný balíček osobních tréninků a první volný termín. Získal jsem další klientku, problesklo mi hlavou. Potom se ale stalo něco neobvyklého.

Nevěřícně se na mě podívala a zeptala se: „Jak dlouho cvičíte?“ Odložil jsem diář a zaskočeně odpověděl: „Trénuji sedm let.“ „Ne, měla jsem namysli, jak dlouho vy osobně cvičíte.“ Řekl jsem, že už od mého dětství. Potom se mě zeptala, proč cvičím, a já odpověděl, že cvičení jednoduše potřebuji k životu. Jsem na cvičení zvyklý a baví mě. Klára se na mě podívala a vyslovila vzácnou myšlenku: „Chtěla bych myslet jako Vy, Martine.“

S podobnou větou, myšlenkou, jsem se v posilovně nikdy nesetkal. Klienti zaměřují svoji pozornost na certifikáty nebo doporučení nás odborníků, efektivitu těch a těch přístrojů a účinnost ledajakých doplňků stravy. Ale jen málo kdo se odváží nahlédnout do své hlavy a zatouží po změně myšlení, jako to udělala Klára.

Podíval jsem se na ceník trenérských služeb a bylo mi nadevše jasné, že téhle ženě z dlouhodobého pohledu nepomůžu, i kdybychom spolu trénovali dlouhé měsíce. Byla by to medvědí služba. Rozhlédl jsem se po posilovně a došlo mi, že v ní není jediný stroj, který by Klára potřebovala, protože dokud nezmění myšlení a postoj k pohybu, sama u cvičení nikdy nevytrvá. Tak jako mnoho dalších lidí po celém světě. Věděl jsem, že dokud nebude Klára uvažovat podobně jako já a mnozí další, nepomůže jí žádný fitness produkt nebo služba. A také jsem věděl, jak Kláře skutečně pomoci, aby konečně uspěla. A tak se i stalo.

 

Milí čtenáři, v této knize, která je určena mužům i ženám každého věku, se dočtete, co jsem tehdy Kláře, ale i mnohým dalším lidem toužícím po zdravějším a štíhlejším těle, poradil. Dozvíte se, jak změnit postoj k pohybu a jak přemýšlet, aby pro vás nebylo hubnutí pouhým věčným bojem a ztrátou peněz.

 

V knize se mimo jiné dozvíte:

-  proč odborníci z fitness byznysu ve skutečnosti lidem škodí,

-  kdy a jak správně využívat odborné pomoci,

-  proč je pohyb jedinou cestou k získání zdravého těla,

-  jak správně začít cvičit a jak vytrvat třeba po celý život,

-  jak si najít kladný vztah k pohybu,

-  jaké chyby vám brání v úspěchu a jak se jim vyhnout,

-  co jsou to výmluvy a jak se výmluv nadobro zbavit,

-  jak získat pevnou vůli jednoduchou změnou myšlení.

 

Jedinou podmínkou, má-li vám být kniha užitečná, je vaše otevřenost k novému myšlení a samozřejmě jeho uvedení do praxe. Bez činů se totiž i sebelepší myšlenka nestává ničím jiným než pouhou myšlenkou.

Jako autor vám doporučuji nejdříve přečíst celou knihu od jejího začátku až do konce a teprve potom se vrátit k úkolům, které vám kniha ukládá. Samozřejmě platí, že tato publikace by měla být přečtena více než jednou, nejlépe dvakrát nebo třikrát. V prvním čtení se vám hlavní myšlenky a informace takříkajíc pouze představí, dotknou se vás. Během druhého čtení si tyto myšlenky zopakujete a zapamatujete a ve třetím čtení se stanou součástí vašeho podvědomí. Potom doporučuji knihu uložit na viditelné místo ve vaší knihovně a vracet se k ní vždy, když bude slábnout vaše odhodlanost uspět.

Rovněž vás chci požádat o správné vnímání této knihy. Skutečnost, že jsem jejím autorem, ještě neznamená, že mám ve všem pravdu. Nejsem ten, kdo všechno ví a všechno zná a jehož kniha je zaručeným řešením k získání lepšího těla. Vnímejte prosím tuto knihu jen jako můj osobní pohled na problematiku hubnutí a tvarování těla a jako jednu z dalších možných cest, jak dosáhnout celoživotně pěkného a zdravého těla. Kniha, kterou držíte v ruce, není určena k vašemu slepému odsouhlasení všeho, co je v ní napsáno, nýbrž pouze k inspiraci, či snad diskuzi.

Kniha není kritikou fitness byznysu. Je jakousi snahou o pomyslné vyrovnání misek vah, kdy jsou na jedné straně až fanaticky uctívané služby odborníků, aniž by však cokoliv nasvědčovalo tomu, že bez nich by byl zdravotní stav celé společnosti ještě horší, a na straně druhé se ze společnosti vytrácí vlastní odpovědnost, samostatnost, zdravý rozum, trpělivost a nadhled.

Jako autor si samozřejmě přeji, abyste s pomocí mých rad a doporučení dosáhli svého cíle, avšak nemohu nést odpovědnost za vaše následující činy, které jste na základě informací z knihy uskutečnili. Také vás prosím, ještě než se s nadšením pustíte do pravidelného cvičení, navštivte vašeho lékaře a zkonzultujte s ním vaše možnosti a aktuální zdravotní stav.

 

A protože držíte v rukou knihu o pohybu a cvičení, budu rád, když budete její čtení vnímat jako náš společný výstup na nějakou vaši oblíbenou horu. S každou další kapitolou budeme společně stoupat výš a výš. Na konci knihy, tedy na vrcholu vaší oblíbené hory, vás čeká nejen výhled, ale především nadhled v otázce kondičního cvičení a udržování těla.

 

Pokud jste připraveni, můžeme vykročit vpřed.

FIT BEZ FITNESS BYZNYSU Copyright © 2020 Martin Schwarz

Obchodní podmínky a  Ochranu osobních údajů

fitbezfitness@gmail.com

+420 737 503 855