Hubnutí není věda. Je jednoduché jako 1+1
Proč cvičit jednoduše, když to jde složitě


Určitě souhlasíte s tvrzením, že složité věci se lépe prodávají. A v hubnutí to platí dvojnásob.

Pojďme se zamyslet. V dávných dobách byla u člověka dobrá kondice a síla základním předpokladem pro přežití. Aby se například v pravěku jedinec najedl, musel být dny až týdny v pohybu. Takže si můžete dost dobře představit, jak tam někde v těch hlubokých lesích, vysokých horách a rozlehlých stráních chodí, běhá, šplhá nebo se plazí. Tenhle primitivní pohyb mu k udržení těla v kondici bohatě stačí.

Střih. Jsme v 21. století. Nehýbeme se pro přežití, ale pro krásu a zdraví. Abychom se při pohybu nezranili, měli bychom (podle rad odborníků) využívat odborných služeb od výživových poradců po profesionální kvalifikované trenéry, kteří mají odborné zkušenosti a mnohaletou praxi. Cvičíme na moderních strojích. Sledujeme hodnoty v těle. Vyhodnocujeme grafy. Seznamujeme se s hormony. Užíváme doplňky stravy. Jenže ani tento vysoce sofistikovaný přístup nám najednou nestačí. Proč? Protože složitost snižuje odhodlanost.


Odborníci na hubnutí dělají z hubnutí hotovou vědu, aby tak obhájili vysoké ceny za svoje většinou zbytečné služby.

V oboru zlepšování těla vyšlo za posledních několik desítek let takové množství informací a doporučení, většinou protichůdných, že většina lidí není schopna je racionálně zpracovat a převést do praxe. Každý rok se na trhu objeví nový produkt nebo služba, které svým způsobem kritizují ty předchozí. To potom vytváří chaotickou a nebezpečnou džungli, ve které se orientují jen samotní odborníci. A lidé mají pocit, že je zkrátka potřebují.

Výsledkem je stav, kdy společnost převzala či přijala onu složitost cvičení, a tak dnes mnoho žen a mužů řeší především to, zda mají cvičit na břišní svalstvo dvacet zkracovaček nebo raději pětadvacet. Zaobírají se takovými zbytečnostmi, jestli má být jejich příjem tuku dvacet procent nebo třicet procent z celého denního energetického příjmu a zda tělo spaluje víc kalorií při posilování nebo běhu.Nestudujte manuál jaderné elektrárny


Znalosti jsou užitečné, ale nic by se nemělo přehánět. Pokud vám radím, abyste získávali znalosti, pak mám na mysli informace zásadní, nikoliv informace zbytečné. Autoři nejrůznějších publikací a článků (v 99 % pouze interpreti jediných "pravd") vás budou nabádat k seznámení se s hormony, toxiny, enzymy a mnoha dalšími specifickými informacemi. Přestože může být tento mikrosvět pro mnohé fascinující a jeho poznání je pro člověka svým způsobem obohacující, pro běžného nesportovce s touhou snížit nebo zvýšit váhu je jeho pochopení zbytečné.


Ani uklízečka v jaderné elektrárně nepotřebuje pro běžný úklid toalet ovládat všechny řídicí spínače v kontrolní hale.

Kdykoliv mluvím s lidmi o hubnutí, překvapuje mě, kolik toho ví. Jejich pamět je zdrojem nejrůznějších a vysoce odborných informací. Jejich mozek je zatížen vědomostmi, nad kterými se však stále vedou odborné diskuse a jednotlivá doporučení tedy nikdy nebyla, nejsou a pravděpodobně nikdy nebudou jednoznačně prospěšná, přesto je tito lidé považují za jediné pravdivé. A šíří je dál.

Vědomosti nás ještě nedělají lepšími. Ctnosti dláždí cestu k dobrému žití.

Nestudujte proto v knihách složitý proces metabolismu, dokud nejste v otázce stravy umírnění a vytrvalí. Nestudujte detailní informace kondičního cvičení a posilování, dokud nemáte pevnou vůli a trpělivost. Právě tyto ctnosti jsou základním předpokladem zdravého životního stylu a nikoliv vysoký počet přečtených publikací na téma zdraví.


Hubnutí je jednoduché. Velmi jednoduché. Avšak nikdy ne s odborníky.

7 zobrazení

FIT BEZ FITNESS BYZNYSU Copyright © 2020 Martin Schwarz

Obchodní podmínky a  Ochranu osobních údajů

fitbezfitness@gmail.com

+420 737 503 855