Minimalismus jako výhoda pro udržení těla v kondiciRád bych se s vámi dnes podělil o příběh Patrika. Tohoto bláznivého chlapíka, mého bývalého klienta, byznysmena a workoholika trápila nízká fyzická kondice a tuk uložený především na břiše. A samozřejmě chtěl nabrat svalovou hmotu. Trénovali jsme spolu přes osm měsíců. Ačkoliv Patrik věděl, jak správně cvičit, potřeboval jen motivovat, jak s oblibou říkal. Protože byl šikovný a dařilo se mu v podnikání, nedělalo mu nákladné placení společných hodin žádné problémy. Mnohokrát se ptal na doplňky stravy, které by mu celý proces transformace urychlily. Moje odpověď, že je to zbytečná investice, ho vždy rozesmála. Tím, že neměl hluboko do kapsy, však tréninky často rušil. Bral jsem ho za skvělého přítele, ale věděl jsem, že s tímto přístupem nikdy výsledky nezíská. Nakonec přestal chodit úplně.

Po dvou letech jsem ho potkal na jednom večírku. Měl jsem problém ho poznat, protože vypadal mnohem lépe. Vypadal přesně tak, jak vždycky chtěl. Hned jsem se ho zeptal, kdo ho trénuje a jak ho donutil chodit pravidelně cvičit. Cítil jsem respekt k neznámému trenérovi. Pověděl mi, že všechno je trochu jinak. Jeho firma se dostala do potíží a on si prošel těžkým obdobím. V době, kdy byl jeho účet téměř prázdný a sebevědomí na bodě mrazu, rozhodl se začít cvičit doma. Neměl žádné prostředky, kterými by si proměnu koupil. Začal pouze s tím, co měl. Ve druhé fázi této jeho životní etapy se začal zajímat o teorii tréninku a dozvěděl se nejpodstatnější informace o cvičení. Dál však cvičil tím nejjednodušším, nejlevnějším, ale vysoce efektivním způsobem. Jeho tělo se začalo měnit k lepšímu a to ho motivovalo k ještě svědomitějšímu přístupu. Nakonec se úspěch dostavil.

Příběh Patrika není jedinečný. Není zázrakem. Je pouze důkazem toho, že vložená odpovědnost do vnějších vlivů je přinejmenším krátkozraká a vysoce nákladná. Nenutí vás k samostatnosti, svědomitosti ani poctivosti. Tento postoj bývá pouhou ztrátou času i peněz.

Jak jsem již mnohokrát uvedl, pěkné a zdravé tělo začíná u správného myšlení. Ale zatímco drobných cílů lze dosáhnout i špatným přístupem, skutečný a dlouhotrvající úspěch a pocit celoživotní spokojenosti již vyžaduje zásadní změnu chování v mnoha směrech. Být fit není o rychlém snížení požadovaného počtu kilogramů nějakou jednorázovou metodou, založenou na drastickém šoku pro tělo.


Být fit je životní styl tvořený určitým zvykem a jeho dodržováním.

A je doslova paradoxem, že tento správný a dlouhodobý přístup je mnohem jednodušší než věčné hledání oněch draze placených metod, které slibují zázraky ze dne na den.
A ještě se s vámi podělím o příběh Martina. Když bylo Martinovi dvacet let, jeho vzorem byli všichni ti svalnatí muži, kteří vyznávali bodybuildung. Několik let navštěvoval posilovny, zkoušel nejrůznější metody a toužil po obrovských svalech, stejně jako mnozí jeho kamarádi. Jak sám popisuje, smutné bylo, že se mu nikdy nepodařilo dosáhnout svého cíle, protože mu chyběla vytrvalost a pevná vůle.

S přibývajícími roky života se jeho cíle měnily. Už netoužil po velkých svalech, chtěl jen snížit váhu a zlepšit fyzickou kondici. Stále navštěvoval posilovny, a protože si to mohl dovolit, zřídil si doma jednu malou vlastní. Avšak ani v této fázi neuspěl, jak si předsevzal.

Zlom nastal až po narození jeho syna. Martin prodal všechny posilovací stroje a pomůcky a nechal si jen dvě jednoruční činky. Dnes cvičí především s vlastním tělem. Nezaobírá se detaily, jako třeba ideálním počtem opakování, neřeší minuty, cviky si vybírá podle aktuální nálady a především cvičí pro radost a pro pocit, že se prostě cítí skvěle.

Dnes vidí Martin tajemství úspěchu v postoji, v přístupu, nikoliv ve strojích nebo v suplementech. A jak mi napsal, kdyby četl tuto knihu před mnoha lety, dospěl by k tomuto novému myšlení mnohem dříve.


Z těchto příběhu je patrné, že v oblasti zlepšování těla nerozhodují peníze, kvalifikovanost odborníků nebo výbava cvičení, ale rozhoduje pouze postoj, tedy naše myšlení. Nejčinnější zdá se býti minimalistický přístup, který z člověka doslova vytáhne ty největší schopnosti uspět. A naopak, fitness byznys a jeho komfort člověka oslabuje a jeho schopnost výrazně snižuje.

3 zobrazení

FIT BEZ FITNESS BYZNYSU Copyright © 2020 Martin Schwarz

Obchodní podmínky a  Ochranu osobních údajů

fitbezfitness@gmail.com

+420 737 503 855