Vyhledat
  • Martin Schwarz

O nesmyslnosti dietKdyby hloupost nadnášela, lidé držící diety by se mohli prohánět s ptactvem po celý den. Je to příliš ostrá kritika? Je i není. Když někdo dokáže třeba deset patnáct let bojovat s váhou jen pomocí diet a vlastně mu jde jen o snížení několika kilogramů, a přitom se nijak nehýbe, je označení hlupák skutečně namístě.

Pro tělo a jeho zdraví není rozhodující váha (není-li v extrému), ale jeho stav! I nadváha může být v pohodě, jsou-li svaly funkční, silný a protažený. I nadváha může být v pohodě, je-li srdce dostatečné silné. A nakonec i nadváha může být v pohodě, jsou-li plíce dostatečně výkonné. Správně fungující svalstvo, zdravé srdce a výkonné plíce nikomu žádná dieta nezajistí.


Žádná dieta nevede ke zdraví! Bio mrkev svaly neprotáhne. Nesnědené pečivo srdce nezesílí. A bezlepkové těstoviny naše plíce nezvětší.

Diskuze, které se vedou mezi lidmi u otázky, zda je pro hubnutí lepší strava nebo pohyb, jsou nesmyslné stejně jako diety samotné. Bez pohybu nelze mít zdravé tělo. Dříve nebo později se absence pohybu projeví. Ať už ochablým svalstvem, špatným držením těla nebo bolestmi. V pozdějších letech bývají následky ještě vážnější a to bez ohledu na to, zda tělo vážilo o pět kilogramů více nebo méně.

Jediná dieta, která má smysl, je dieta střídmosti, kterou zná každý, ale jen málo kdo v ní věří. Rovněž je užitečné brát samotný vzhled těla takový jaký je (smířit se s nedokonalostí) a soustředit se především na jeho stav a funkčnost. Jak? Právě pohybem.

Buďte Fit. Buďte Zdrávi.

Martin