O těluJe nepsanou povinností každého z nás pečovat o svoje tělo.


Tělo a čas je to jediné, co člověk skutečně má. Rovněž je tělo vizitkou naší sebekontroly. Tělo odhalí naši vůli, disciplínu i přístup k životu.

Přestože známe tvar dokonalého těla (ideál krásy), je třeba respektovat, že každé tělo je docela odlišené, právě co se tvaru týká a že každé tělo docela jinak hospodaří s energií. Z tohoto důvodu nemá smysl jakkoliv se srovnávat s ideálem krásy, který ve svých reklamách prezentuje moderní fitness byznys.


Dnešní podoba dokonalých těl se vyšplhala do závratných výšin a zapomíná se tak na zlatou střední cestu. Muži usilují o nebetyčnou velikost svalstva, ženy o maximální pevnost a štíhlost. Obojí však vyžaduje 100% nasazení (strava, pohyb a mnohdy i doplňky stravy), které ale není schopné většina lidí podstoupit. Je nutné si uvědomit, že ani velikost, ani štíhlost, nemají vliv na zdraví a proto nemají být hlavním cílem člověka.


Geneticky je každé tělo jiné. Někdo má přirozeně sklony k vyšší váze, někdo naopak k nižší. To může být dáno jednak právě genetikou (v menší míře) a jednak životním stylem, již od útlého dětství (ve větší míře). A samozřejmě aktuálním životním stylem.

Dříve, než člověk začne měnit svoje tělo, měl by si nejdříve uvědomit, kde je jeho tzv. normální stav, pro který takříkajíc nemusí nic udělat. Jakákoliv snaha vymanit se z tohoto přirozeného stavu těla bude člověka stát vždy nemalé úsilí, které ze své podstaty nikdy nekončí. Jinými slovy, rozhodne-li se například mladý, štíhlý muž, přibrat svalovou hmotu, bude jej stát velké fyzické i finanční úsilí nejen samotné přibrání svalstva, ale především jeho udržení, protože nové tělo nebude pro tohoto muže přirozené.

V jiném případě, bude-li chtít, pro změnu třeba žena, snížit váhu, řekněme o pět nebo deset kilogramů pod její tzv. normální stav těla, bude muset počítat s tím, že na ní čeká nejen ono snížení váhy, ale především pozdější udržení tohoto nového vzhledu těla. To však vyžaduje stejné úsilí.


Ačkoliv je krásný vzhled těla největší lidskou motivací, primárním cílem každého z nás by měla být především dobrá fyzická kondice. Na zlepšování kondice je pozitivní to, že na každé fyzické cvičení reaguje každé tělo stejně dobře.


Pro zdravé tělo je rozhodující stav jeho svalstva, srdce, plic, tepen a cév, nikoliv jeho váha a vzhled.


Moudrý člověk vždy respektuje tzv. normální (přirozený) stav jeho těla a tomu se snaží přiblížit, nebo jej celoživotně udržet. Dbá přitom především o jeho kondici, nikoliv vzhled. Takový člověk nepotřebuje posilovnu, trenéra, diety ani výživové plány.

Co říká zdravý rozum?


- vždy respektujte normální, tedy přirozený stav vašeho těla

- nesnažte se snižovat váhu, usilujte především o dobrou kondici

- pamatujte, že nerozhoduje zlepšení těla, rozhoduje udržení této změny

- nesrovnávejte se s ideálem krásy, milujte svoje tělo takové, jaké je


Tak buďte FIT. Buďte ZDRÁVI.

15 zobrazení

FIT BEZ FITNESS BYZNYSU Copyright © 2020 Martin Schwarz

Obchodní podmínky a  Ochranu osobních údajů